Resultat Kretsmästerskap MilSnabb

Kretsmästerskapet i Militär Snabbmatch avgjordes den 26 september i Örebro.
Från vår klubb deltog Wollrath Ivarsson och Kent Grönholm. Wollrath slutade trea i klass VÄ medan Kent vann VY, eftersom han var ende deltagare i klassen.

Pontus Schmidt, Zinkgruvans Psk satte nytt svenskt rekord med sitt B-vapen.
Det nya rekordet är på 585 poäng. Pontus hade det gamla rekordet på 583 poäng, vilket han satte förra året.
Dessutom vann Pontus vapengrupp C med respektingivande 587 poäng.,

Resultat

Klubbresultat Hemortens MilSnabb

De som anmält sig till Hemortens i Militär Snabbmatch har nu genomfört tävlingen.
Resultat:

Klass VÄC
Wollrath Ivarsson 187+ 178+ 168 = 533

Klass VYC
Kent Grönholm 189+180+182 = 551

Klass 1C
ErikFreijd 178+175+179 = 532

Klass 2B
Kent Grönholm 185+185+176 = 546

Klass 1A
Erik Freijd 144+131+122 = 397

Klubbmästerskap precision

Årets klubbmästerskap i precision blev en jämn historia där Erik Freijd blev klubbmästare med två poäng tillgodo på Kent Grönholm.
Stort grattis, Erik!
Kampen om bronset blev också jämn, men William Gustavsson drog längsta strået med Wollrath Ivarsson endast en enda poäng efter.

Resultat:
1. Erik Freijd 47+43+44+44+46+44+43+45+41+45=442 Guld
2. Kent Grönholm 40+43+45+43+46+44+42+46+44+47=440 Silver
3. William Gustavsson 42+43+43+42+41+35+44+39+44+44=417 Brons
4. Wollrath Ivarsson 43+44+36+42+41+44+45+34+44+43=416
5. Tomas Nilsson 40+39+42+42+35+40+43+42+44+40=407

Klubbmästerskap militär snabbmatch

Årets klubbmästerskap i militär snabbmatch har avgjorts och fyra klubbmedlemmar deltog. Årets klubbmästare och guldmedaljör blev Wollrath Ivarsson med Alexander Pärlefalk på silver- och Angelina Backman på bronsplats.

Resultat:
1. Wollrath Ivarsson 165+166+165 = 496 Guld
2. Alexander Pärlefalk 163+146+160 = 469 Silver
3. Angelina Backman 110+136+129 = 375 Brons
4. Martin Eslami 122+ 87+ 98 = 307


Klubbresultat Hemortens Precision

Nu har alla anmälda skjutit Hemortens precision.
Resultat:
Klass DamC 1 B:
Angelina Backman 252 p.

Klass C 1 S:
Erik Freijd 255 p.

Klass C 2 G:
Magnus Öhrn 276 p.
Tomas Nilsson 271 p.

Klass C VetY:
Martin Eslami 239 p.

Klass C VetÄ:
Mikael Öhrn 275 p.
William Gustavsson 269 p.

Klass A 1 S:
Erik Freijd 210 p.

Slutresultat Hemortens Banor Militärsnabb

Nu är resultatlistan från rikstävlingen på Hemortens Banor i Militärsnabb slutgiltigt fastställd.
Erik Freijd slutade på plats 82 i stället för 83 i klass 1C, Kent och Wollrath fick bronsplaketter i pris.

Klubbresultat:
1A
45. Erik Freijd 427

1C
82. Erik Freijd 505

2C
272. Tomas Nilsson 508

VYC
13. Kent Grönholm 553, Bronsplakett
24. Wollrath Ivarsson 543, Bronsplakett

Resultat inbjudningstävling fält.

Vår klubb bjöd in Pålsboda Pk för en enkel fältskjutning den 25 oktober.
Det var 8 skyttar mötte upp vid skjutbanan för en stunds skytte följt av en kopp kaffe med tilltugg i klubbstugan.
Gästerna lade beslag på de tre första platserna i resultatlistan. För övrigt var det ovanligt många vapenfel, det kanske berodde på alltför lite motion av vapnen detta år som präglats av COVID-19?
Resultat:
1. Leif Pettersson Pålsboda 58/35
2. Jan Stålvall Pålsboda 56/34
3. Peter Steen Pålsboda 54/34
4. Kent Grönholm Fjugesta 54/33
5. Wollrath Ivarsson Fjugesta 53/34
6. Dan Jander Pålsboda 52/30
7. Erik Freijd Fjugesta 45/30
8. Gun Stenberg Pålsboda 39/27

Skjutning på station 10.

Resultat Hemortens Banor Precision

Resultatlistan från Rikstävlingen på Hemortens Banor i precision har fastställts.
Klubbresultat:
Klass DamC 1 U:
6. Angelina Backman 243 p.
Klass C 1 B:
85. Erik Freijd 248 p.
Klass C 1 S:
16. Antti Roininen 269 p.
Klass C 2 G:
19. Calle Johansson 283 p.
51. Tomas Nilsson 279 p.
Klass C 3 RM:
35. Magnus Öhrn 285 p.
Klass C VetY:
147. Kent Grönholm 252 p.
172. Martin Eslami 245 p.
Klass C VetÄ:
34. Mikael Öhrn 270 p.
72. William Gustavsson 259 p.

Resultat klubbmästerskap fält

Fyra glada klubbmedlemmar mötte upp vid skjutbanan den 18 oktober för att kora årets klubbmästare i fältskjutning.
Kent Grönholm och Wollrath Ivarsson inledde starkt och endast en träff skiljde dem åt fram till station 8, där Wollrath förargligt tappade tre träff och Kent kunde ta hand om mästartiteln.
Erik Freijd och Angelina Backman kämpade om bronset, men Erik kunde lägga beslag på medaljen sedan även Angelina fått alltför många missade skott på station 8.
Resultat:
1. Kent Grönholm 6/2+6/3+6/6+5/4+6/3+6/3+6/6+6/3+6/1+6/3=59/34
2. Wollrath Ivarsson 6/2+5/3+5/5+6/5+6/3+6/3+6/6+3/3+5/1+6/3=54/34
3. Erik Freijd 6/2+2/2+2/2+4/3+5/3+4/2+4/4+5/3+6/1+4/3=42/25
4. Angelina Backman 6/2+6/3+4/4+2/2+4/3+6/3+3/3+0/0+4/1+2/2=37/23