Klubbresultat Hemortens MilSnabb

Rikstävlingen på Hemortens Banor i Militär Snabbmatch har skjutits under september.
Klubbresultat:
2A:
Erik Freijd 103+140+86=329 p

2B:
Kent Grönholm 184+178+186=538 p

2C:
Erik Freijd 175+176+173=524 p

VetY
Kent Grönholm 182+186+181=549 p
Martin Eslami 110+100+102=312 p

VetÄ
Wollrath Ivarsson 180+185+171=536 p

SNS avslutning och slutresultat

SNS avslutningsskjutning gick i Zinkgruvan den 25 september. Från vår klubb deltog Wollrath Ivarsson och Henrik Lundin som slutade fyra respektive etta i sina klasser.
Slutresultatet för SNS 2022 är fastställt och Pålsboda segrade med Zinkgruvan på andra och Kumla på tredje plats.
Fjugesta slutade fyra, Hallsberg blev femma och Laxå sexa.
Klubbresultat individuellt:
Klass VÄ:
3. Mikael Öhrn 1619 p
4. William Gustavsson 1596 p
5. Wollrath Ivarsson 1507 p
Klass VY:
3. Kent Grönholm 1616 p
7. Martin Eslami 1423 p
Klass 3:
2. Magnus Öhrn 1706 p (delat guld med Johan Karlsson Zinkgruvan som också hade 1706 p)
Klass 2:
10. Erik Freijd 1582 p

Resultat SNS Avslutningsskjutning

Slutresultat 2022

Slutlig resultatlista Semestersnabben

Nu har den slutliga resultatlistan för Semestersnabben kommit.
Klubbresultat:
VÄ (20 starter) 8. Wollrath Ivarsson 530 p.
VY (19 starter) 4. Kent Grönholn 548 p.
2C (41 starter) 28. Erik Freijd 496 p.
3B (20 starter) 16. Kent Grönholm 516 p.
2A (40 starter) 30. Erik Freijd 393 p.

Resultat

Klubbmästerskap Fält

Klubbmästerskapet i fält avgjordes den 11 september i fint skjutväder.
8 klubbmedlemmar mötte upp för att göra upp om medaljerna.
Ragnar Olsson var en av dem, och han lade beslag på silvermedaljen trots att han knappt tränat eller tävlat de senaste åren.
Kent Grönholm tog guldet i år och fick därmed revansch på Ragnar som tog guldet förra året med en träff mer än Kent.
Det var riktigt roligt att se de nya skyttarna vara med och fajtas om bronsmedaljen.
Henrik Lundin och Antti Roininen hamnade båda på 52 träff, men Henrik blev bronsmedaljör eftersom Antti måste åka hem och lämnade WO på särskjutningen om bronset. Rasmus Nordström var en enda träff från att även han blanda sig i striden om bronset.
Resultat:
1. Kent Grönholm 6/2+6/4+5/3+6/3+6/6+6/3+4/3+6/6+6/6+6/3= 57/39 Guld
2. Ragnar Olsson 6/2+6/4+6/3+6/3+6/6+5/3+5/3+5/5+5/3+5/3=55/35 Silver
3. Henrik Lundin 6/2+6/4+6/2+3/3+3/3+5/3+5/3+6/6+6/3+6/3=52/33 Brons
4. Antti Roininen 4/2+5/2+5/3+5/3+6/6+4/3+6/6+6/6+5/3+6/3=52/37
5. Rasmus Nordström 6/2+3/2+5/3+5/3+6/6+4/3+5/3+6/6+5/3+6/3=51/34
6. Erik Freijd 4/2+5/4+3/3+5/3+6/6+4/3+4/3+6/6+4/2+5/3=46/35
7. Arto Roininen 6/2+1/1+4/3+5/3+5/5+4/3+4/3+6/6+5/3+6/3=46/32
8. Wollrath Ivarsson 6/2+4/2+6/3+3/2+5/5+5/3+3/3+6/6+3/2+4/3=45/31

Klubbmästerskap Precision

Klubbmästerskapet i precision hölls den 14 augusti i tryckande högsommarvärme. 8 klubbmedlemmar deltog i mästerskapet som minskades till 6 serier på grund av värmen. Trots det var det verkligen inte lätt att hålla koncentrationen uppe.
Reultat:
1. Kent Grönholm 46+45+43+46+43+44=267 Guldmedalj
2. Wollrath Ivarsson 36+44+44+42+49+34=249 Silvermedalj
3. William Gustavsson 40+43+43+37+46+35=244 Bronsmedalj
4. Erik Freijd 35+42+42+37+39+42=237
5. Martin Eslami 40+34+38+40+35+35=223
6. Robert Karlberg 39+39+34+32+39+38=221
7. Rasmus Nordström 37+27+42+32+38+44=220
8. Arto Roininen 29+40+34+39+31+43=216

Klubbmästerskap Militär Snabbmatch

Klubbmästerskapet i Militär Snabbmatch avgjordes den 11 juni och samtliga deltagare hamnade på prispallen, eftersom endast tre skyttar ställde upp.
Resultat:
1. Kent Grönholm 178+184+167=529 Guld
2. Erik Freijd 183+172+162=517 Silver
3. Wollrath Ivarsson 173+171+156=500 Brons

Kretsmästerskap Fält i Laxå

Kretsmästerskapet i fält för B- och C-vapen avgjordes i Laxå den 23 april.
Deltagare från vår klubb var Wollrath Ivarsson och Kent Grönholm som båda slutade på silverplats i klass VÄ respektive VY.
Kent ställde dessutom upp med sitt B-vapen, där han blev tia.

Resultat