Skjutprogram 2022


10/5 TI 18:00 SNS ZINKRGUVAN-FJUGESTA
12/5 TO 18:00 TRÄNING I M-SNABB
17/5 TI 18:00 SNS FJUGESTA-HALLSBERG

19/5 TO 18:00 HEMORTENS PREC
24/5 TI 18:00 SNS FJUGESTA-KUMLA

28/5 LÖ 14:00 TRÄNING DUELL
31/5 TI 18:00 SNS LAXÅ-FJUGESTA

2/6 TO 18:00 HEMORTENS PREC
7/6 TI 18:00 SNS PÅLSBODA-FJUGESTA

9/6 TO 18:00 TRÄNING I M-SNABB
11/6 LÖ 14:00 KLUBBMÄSTERSKAP I M-SNABB
14/6 TI 18:00 SNS FJUGESTA-ZINKGRUVAN

16/6 TO 18:00 TRÄNING
21/6 TI 18:00 SNS HALLSBERG-FJUGESTA

30/6 TO 18:00 TRÄNING

7/7 TO 18:00 TRÄNING

11/8 TO 18:00 TRÄNING DUELL
14/8 SÖ 10:00 KLUBBMÄSTERSKAP I PRECISION
16/8 TI 18:00 SNS KUMLA-FJUGESTA

18/8 TO 18:00 TRÄNING FÄLT
19/8 FR 18:00 KORVGRILLNING VID SKJUTBANAN
23/8 TI 18:00 SNS FJUGESTA-LAXÅ

25/8 TO 18:00 TRÄNING
30/8 TI 18:00 SNS FJUGESTA-PÅLSBODA

1/9 TO 18:00 TRÄNING FÄLT
8/9 TO 18:00 TRÄNING
11/9 SÖ 10:00 KLUBBMÄSTERSKAP I FÄLT
15/9 TO 18:00 TRÄNING
22/9 TO 18:00 TRÄNING
24/9 LÖ 09:30 SNS AVSLUTNINGSSKJUTNING ZINKGRUVAN

SAMTLIGA MATCHER I SNS SKJUTS PÅ HEMMABANA

ANMÄLAN TILL HEMORTENS I PREC. TILL KENT GRÖNHOLM SENAST 2022-04-11

Kretsmästerskap Fält i Laxå

Kretsmästerskapet i fält för B- och C-vapen avgjordes i Laxå den 23 april.
Deltagare från vår klubb var Wollrath Ivarsson och Kent Grönholm som båda slutade på silverplats i klass VÄ respektive VY.
Kent ställde dessutom upp med sitt B-vapen, där han blev tia.

Resultat

Vinterserien omgång 4

Nu har i stort sett alla skjutit 4 omgångar. De som har omgångar kvar har fortfarande några dagar på sig att skjuta färdigt.
Antti sköt färdigt under måndagen och slog till med 140 poäng i tredje omgången. Stort grattis!

Klass 1
Alexander Pärlefalk 125+124+112+122 = 371 p

Klass 2
Calle Johansson 140+143+139+145 = 428 p
Antti Roininen 134+126+140+131 = 405 p
Tomas Nilsson 116+122+137+130 = 389 p
Erik Freijd 107+127+113+127 = 367 p

Klass 3
Magnus Öhrn 144+0+148+145 = 437 p p

Klass D1
Angelina Backman 103+94+89+109 = 306 p

Klass VY
Kent Grönholm 124+123+129+132 = 385 p
Martin Eslami 81+100+82 = 263 p

Klass VÄ
Mikael Öhrn 129+139+122+124 = 392 p
Wollrath Ivarsson 126+122+132 +132= 390 p
William Gustavsson 125+94+108 = 327 p

Vinterserien omgång 3

Här är resultaten t o m omgång tre.
Angelina Backman har passat på att skjuta även den sista omgången

Klass 1
Alexander Pärlefalk 125+124 = 249 p

Klass 2
Calle Johansson 140+143 = 283 p
Antti Roininen 134+126 = 260 p
Tomas Nilsson 116+122+137 = 375 p
Erik Freijd 107+127+113 = 347 p

Klass 3
Magnus Öhrn 144+0+148 = 292 p p

Klass D1
Angelina Backman 103+94+89+109 = 306 p

Klass VY
Kent Grönholm 124+123+129 = 376 p
Martin Eslami 81+100+82 = 263 p

Klass VÄ
Mikael Öhrn 129+139+122 = 390 p
Wollrath Ivarsson 126+122+132 = 380 p
William Gustavsson 125+94+108 = 327 p

Vinterserien omgång 2

Nu har även andra omgången av Vinterserien skjutits. Några av oss kämpar fortfarande med ringrosten, men vi ska nog komma igång igen..

Klass 1
Alexander Pärlefalk 125+124 = 249 p

Klass 2
Calle Johansson 140+143 = 283 p
Antti Roininen 134+126 = 260 p
Tomas Nilsson 116+122 = 238 p
Erik Freijd 107+127 = 234 p

Klass 3
Magnus Öhrn 144 p

Klass D1
Angelina Backman 103+94 = 197 p

Klass VY
Kent Grönholm 124+123 = 247 p
Martin Eslami 81+100 = 181 p

Klass VÄ
Mikael Öhrn 129+139 = 268 p
Wollrath Ivarsson 126+122 = 248 p
William Gustavsson 125+94 = 219 p

Vinterserien omgång 1

Nu har första omgången av Vinterserien skjutits. Nio skyttar deltog och några riktigt bra resultat noterades.

Klass 1
Alexander Pärlefalk: 125 p

Klass 2
Calle Johansson 140 p
Erik Freijd 107 p

Klass 3
Magnus Öhrn 144 p

VY
Kent Grönholm 124 p
Martin Eslami 81 p


Mikael Öhrn 129 p
Wollrath Ivarsson 126 p
William Gustavsson 125 p

Hemortens Banor MilitärSnabb 2021

Nu har resultatlistan från Hemortens Banor i Militär Snabbmatch fastställts.
Klubbresultat:
Klass 2A
54. Erik Freijd 397

Klass 2B
7. Kent Grönholm 546 Silverplakett

Klass 1C
22. Erik Freijd 532 Bronsplakett

Klass VetY C
8. Kent Grönholm 551 Bronsplakett

Klass VetÄ C
37. Wollrath Ivarsson 533

Resultat